Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri Nelerdir

Tükürük Bezi Tümörü

Tükürük Bezi Tümörü, baş ve boyun bölgesinde, baş-boyun kanseri olarak adlandırılan 5 ana kanser çeşidinden biridir. Kanser, sağlıklı hücreler değiştiğinde başlar ve kontrolden çıkarak tümör adı verilen bir doku kitlesi oluştururlar. Bir tümör kanserli veya benign olabilir. Kanserli bir tümör habis olup, büyüyüp vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. İyi huylu bir tümör, tümör büyür ancak yayılmaz demektir.

Hem benign (iyi huylu), hem de kanserli tümörler majör veya minör tükürük bezlerinden herhangi birinde başlayabilir. Parotis bezinde gelişen tümörlerin çoğu (%80) ve submandibular bezdeki tümörlerin yaklaşık yarısı iyi huyludur. Dil altı bezi tümörleri sıklıkla kanserlidir. Bu tip kanserli tümörlerin çoğu parotis bezinde veya submandibular bezlerde başlar.

Tükürük bezi tümörlerinin birçok alt tipi vardır. Alt tip sınıflaması, tümörün başladığı hücrenin türüne ve mikroskop altında tümör hücrelerinin değerlendirilmesine bağlıdır.

Tükürük bezleri hakkında:

Tükürük bezleri, tükürük üreten dokuları içerir. Vücut için tükürük önemlidir, çünkü:Ağzı nemli tutmaya yardımcı olur.
Gıdaları parçalamaya başlayan enzimler içerir.
Ağız ve boğazdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.
Baş ve boyun çeşitli yerlerinde tükürük bezleri kümeleri vardır. Doktorlar genellikle 3 tükürük bezinin majör tükürük bezi olduğunu belirtmektedir.

Parotis bezleri: Bunlar en büyük tükürük bezidir. Kulakların önünde, yüzün her iki tarafında bulunurlar.
Submandibular bezler: Bunlar çene kemiğinin altında bulunur.
Dil altı bezleri: Bunlar dilin altındaki ağız dibinde bulunur.
Ayrıca minör tükürük bezleri adı verilen küçük tükürük bezleri kümeleri de vardır. Bunlara aşağıdaki tükürük bezleri dahildir:
Dişlerin içi ve yumuşak damak boyunca üst çene alanı
Mukoza olarak bilinen üst sindirim sistemini bağlayan doku parçaları

Soluk borusu

Bu yazı, tükürük bezlerinde başlayan kanser olan primer tükürük bezi kanserini kapsar. Bazen başka bir kanser türü, genellikle melanom veya diğer cilt kanseri türleri, tükürük bezlerine veya parotis bezinin içinde ve çevresinde bulunan ve submandibular bezin yanında bulunan yakındaki lenf bezlerine yayılabilir. Lenf nodları, enfeksiyonla savaşan küçük fasulye biçiminde organlardır.
Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri ve Bulguları
Tükürük bezi kanseri olan insanlar aşağıdaki semptomları veya işaretleri görebilirler. Bazen, tükrük bezi kanseri olan kişilerin bu değişikliklerin hiçbirine sahip olmazlar. Veya, semptomların nedeni kanser olmayan başka bir sağlık problemi olabilir.
Yüz, boyun veya ağızda genellikle ağrısız olan yumru

Yüzde uyuşma

Özellikle yüzün bir tarafındaki kas durur ve etkilenen alan yavaş yavaş genişlerse, bazı yüz kaslarını hareket ettirme yeteneği yoktur. Bu progresif yüz kas felci olarak bilinir.
Yüz, çene, çene kemiğinde veya boyunda ağrı veya şişme
Yüzün veya boynun sol ve sağ taraflarının boyutu ve / veya şekli arasında fark
Yaşadığınız herhangi bir değişiklikten endişe duyuyorsanız, özellikle de geçmiyorsa ya da kötüleşiyorsa, lütfen doktorunuzla ve / veya diş hekimleriyle konuşun. Doktorunuz, diğer sorulara ek olarak, belirtileri ne kadar ve ne sıklıkta yaşadığınızı soracaktır. Bu, teşhis denilen sorunun nedenini bulmaya yardım etmektir. Erken tespit edildiğinde, baş-boyun kanserlerinin iyileşme şansı daha yüksektir.

Ayrıca Detaylı Bilgi İçin Arayınız

GSM: +90 536 583 67 68

E-Mail: [email protected]

Leave a reply