Tükürük Bezi Kisti Tedavi Yolları

Tükürük Bezi Kisti

Tükürük Bezi Kisti tedavi yolları nedir? Belirtileri nelerdir?

İnsan vücudunda büyük olan 6 tane ve gözle görülmeyecek kadar küçük olan yüzlerce tükürük bezi bulunmaktadır. Ağız bölgesinde, boğaz kısmında ve yutak organlara verilen isim olmaktadır. Kişilerin sindiriminde etkili olacak olan sindirimde etkili olacak salgının oluşmasını sağlayacaktır. Bu bezler ayrıca kişilerin ağız ya da burun gibi organlarının nemli kalmasını sağlayacak ve ayrıca enfeksiyon oluşumunu da aza indirecektir. Tükürük bezlerinde meydana gelen kistlerin oluşma nedeni hücrelerin anormal bir şekilde kontrol edilmeden büyümesi sonucunda oluşacaktır. İyi huylu olması ile bilinmektedir. Çok yavaş büyüyeceklerdir. Dokuya baskı yapmaması sonucunda herhangi bir belirti vermeyecek, yıllar içerisinde büyüyecektir. Bunlar büyümesi sonucunda sinirlere ya da dokulara ağrı yapması sonucunda belirtileri ortaya çıkacaktır.

Tükürük Bezi Kisti Belirtileri

Tükürük bezinde kist oluşması durumunda eğer ki çok büyük boyutlarda olmaması ve kistin apse oluşmaması sonucunda belirtiler ortaya çıkacaktır. Kist tek bir tükürük bezinde olacağı gibi birden fazla kist üzerinde de oluşabilir. Çok büyük boyutlara ulaşması sonucunda tükürük bezlerinde kitlenin oluşması sonucunda yemek yemeyi de engelleyecek kadar büyük boyutlara ulaşması da görülecek belirtiler arasında olmaktadır. Bu belirtiler dışında da sıklıkla şunlar görülebilir:

  • Oluştuğu bölgede şişlik oluşması;
  • Ağza kötü bir tadı olan akıntı gelmesi;
  • Yüksek ateş;
  • Genel olarak halsizlik;
  • Baş ağrısı;
  • Kas ağrıları;
  • İştahsızlık.

Kişilerde meydana gelecek olan kist sonucunda kistin büyümesi neticesinde dokuya baskı uygulayacağı için şişlik oluşması da görülecektir. Kistin büyümesi sonucunda ağız tamamen açılmayacaktır. Kızarıklık olması ya da konuşmakta güçlük çekmesi gibi durumlarda olabilir. Bazı kişilerin dudaklarına kadar vuracak şişlik oluşması da görülebilir.

Ayrıca Detaylı Bilgi İçin Arayınız

GSM: +90 536 583 67 68

E-Mail: [email protected]

Leave a reply