Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri, baş ve boyun bölgesinde, baş-boyun kanseri olarak adlandırılan 5 ana kanser çeşidinden biridir. Kanser, sağlıklı hücreler değiştiğinde başlar ve kontrolden çıkarak tümör adı verilen bir doku kitlesi oluştururlar. Bir tümör kanserli veya benign olabilir. Kanserli bir tümör habis olup, büyüyüp vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. İyi huylu bir tümör, tümör büyür ancak yayılmaz demektir.

Hem benign (iyi huylu), hem de kanserli tümörler majör veya minör tükürük bezlerinden herhangi birinde başlayabilir. Parotis bezinde gelişen tümörlerin çoğu (%80) ve submandibular bezdeki tümörlerin yaklaşık yarısı iyi huyludur. Dil altı bezi tümörleri sıklıkla kanserlidir. Bu tip kanserli tümörlerin çoğu parotis bezinde veya submandibular bezlerde başlar.

Tükürük bezi tümörlerinin birçok alt tipi vardır. Alt tip sınıflaması, tümörün başladığı hücrenin türüne ve mikroskop altında tümör hücrelerinin değerlendirilmesine bağlıdır.

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri ve Bulguları

Tükürük bezi kanseri olan insanlar aşağıdaki semptomları veya işaretleri görebilirler. Bazen, tükrük bezi kanseri olan kişilerin bu değişikliklerin hiçbirine sahip olmazlar. Veya, semptomların nedeni kanser olmayan başka bir sağlık problemi olabilir.

  • Yüz, boyun veya ağızda genellikle ağrısız olan yumru
  • Yüzde uyuşma
  • Özellikle yüzün bir tarafındaki kas durur ve etkilenen alan yavaş yavaş genişlerse, bazı yüz kaslarını hareket ettirme yeteneği yoktur. Bu progresif yüz kas felci olarak bilinir.
  • Yüz, çene, çene kemiğinde veya boyunda ağrı veya şişme
  • Yüzün veya boynun sol ve sağ taraflarının boyutu ve / veya şekli arasında fark

Yaşadığınız herhangi bir değişiklikten endişe duyuyorsanız, özellikle de geçmiyorsa ya da kötüleşiyorsa, lütfen doktorunuzla ve / veya diş hekimleriyle konuşun. Doktorunuz, diğer sorulara ek olarak, belirtileri ne kadar ve ne sıklıkta yaşadığınızı soracaktır. Bu, teşhis denilen sorunun nedenini bulmaya yardım etmektir. Erken tespit edildiğinde, baş-boyun kanserlerinin iyileşme şansı daha yüksektir.

Ayrıca Detaylı Bilgi İçin Arayınız

GSM: +90 536 583 67 68

E-Mail: [email protected]

Leave a reply