Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Kanser insan vücudunda birçok yerde görülür ve tükürük bezi kanseri de bunlardan bir tanesidir. Tükürük bezi kanseri en sık, kulak önündeki tükürük bezinde görülür. Bunu çene altındaki tükürük bezi takip eder. Nadir olarak da ağız içindeki küçük tükürük bezlerinde görülür. Tükürük bezi, insan vücudundaki üç ana katmandan da tabaka taşır. Bu, her organda böyle değildir.

Tükürük Bezi Kanseri Olma Riskini Arttıran Faktörler

  • İyi huylu tümörlerin uzun süre tükürük bezinde kalmış olması
  • Hastada tümör olup yakın zamanda sinir felci yaşaması
  • Radyasyona maruz kalmak

tukuruk-bezi-kanseri-001.jpg


Tükürük Bezi Kanseri Evreleri Nelerdir?

Her kanser için bilim dünyasınca evrelendirmenin yararlı olduğu ortaya konulmuştur. Erken evrelerdeki tümörlerde tedavide daha başarılı sonuç elde ediliyor. Çok ileri evredeki tümörlerde ise hastayı çok fazla yormamak gerekiyor. Tükürük bezi tümörlerinde evreler, tümörün boyutuyla belirlenir. 2 cm’ye olan tümörler t1, 2-4 cm arasında olanlar t2 evre olarak kabul edilir. Bunun dışında komşu organlarla olan ilişki ve tahribata göre de evrelendirme yapılır. Bunun yanı sıra boyundaki lenf düğümlerinde bir yayılım varsa bu da evrelendirmeye katılır. Bunlara ek olarak baskın hücre tipine bakarak da evrelendirmeye ekleme yapılabilir.

tukuruk-bezi-kanseri-evreleri.jpg


Tükürük Bezi Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

– Boyun alt kısmında şişlik,
– Ağız içinde kızarıklık ve apse oluşumu,
– Yüz bölgesinden boyun bölgesine kadar sürekli uyuşma,
 Çene kemiğinde kayma,
– Şiddetli kulak ağrıları gibi belirtilerle kendini gösterir.

Tükürük bezi kanserinde ana belirti, o tükürük bezinde şişlik oluşmasıdır. Kimi zaman şişlik çok ilerleyerek ciltte ya da bulunduğu bölgede yaraya sebep olabilir. Kimi zaman da komşu dokulara zarar vererek de belirtiler ekleyebilir. Yüz sinirine zarar verdiyse yüz felci oluşması gibi. Ağrılar da daha sonra oluşabilen belirtilerdir.

İLETİŞİM

TEL: +90 536 583 67 68

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

 

Leave a reply