Tiroid Bezi Kanseri Tedavi Yöntemleri

Tükürük Bezi Nedir?

Tiroid Bezi Kanseri Tedavi Yöntemleri Sindirime yardım etmesinin dışında ağız, burun, yutak gibi boşluklarımızı örten mukoza tabakasını nemlendirmek görevi tükürük bezine ait. Yüz ve baş bölgemizin sağ ve sol tarafında ağız boşluğuna 3’er adet (toplam 6) büyük olmak üzere, ağız, burun, yutak bölgelerimizi kaplayan mukoza tabakasına dağılmış halde 1000’e yakın sayıda mikroskobik tükürük bezi bulunuyor. Sigara tüketiminden yanlış beslenmeye, kimyasallara maruziyetten cep telefonlarını uzun yıllar yoğun olarak kullanmaya kadar birçok nedenle bu dokularda tümör oluşabiliyor. Nispeten nadir görülen bu tümörlerin yüzde 60-70’ini iyi huylu tümörler oluştururken, yüzde 20-30’unu da kötü huylu tümörler oluşturuyor.

Tükürük Bezi Kanseri Evreleri Nelerdir?

Tiroid Bezi Kanseri Tedavi Yöntemleri Her kanser için bilim dünyasınca evrelendirmenin yararlı olduğu ortaya konulmuştur. Erken evrelerdeki tümörlerde tedavide daha başarılı sonuç elde ediliyor. Çok ileri evredeki tümörlerde ise hastayı çok fazla yormamak gerekiyor. Tükürük bezi tümörlerinde evreler, tümörün boyutuyla belirlenir. 2 cm’ye olan tümörler t1, 2-4 cm arasında olanlar t2 evre olarak kabul edilir. Bunun dışında komşu organlarla olan ilişki ve tahribata göre de evrelendirme yapılır. Bunun yanı sıra boyundaki lenf düğümlerinde bir yayılım varsa bu da evrelendirmeye katılır. Bunlara ek olarak baskın hücre tipine bakarak da evrelendirmeye ekleme yapılabilir.

Tükürük Bezi Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

– Boyun alt kısmında şişlik,
– Ağız içinde kızarıklık ve apse oluşumu,
– Yüz bölgesinden boyun bölgesine kadar sürekli uyuşma,
 Çene kemiğinde kayma,
– Şiddetli kulak ağrıları gibi belirtilerle kendini gösterir.

Tükürük bezi kanserinde ana belirti, o tükürük bezinde şişlik oluşmasıdır. Kimi zaman şişlik çok ilerleyerek ciltte ya da bulunduğu bölgede yaraya sebep olabilir. Kimi zaman da komşu dokulara zarar vererek de belirtiler ekleyebilir. Yüz sinirine zarar verdiyse yüz felci oluşması gibi. Ağrılar da daha sonra oluşabilen belirtilerdir.

İLETİŞİM

TEL: +90 536 583 67 68

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Leave a reply