Kulak Arkasında Şişlik Kanser

Kulak Arkasında Şişlik Kanser

Kulak Arkasında Şişlik Kanser, sıklıkla karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Kulak yapı itibariyle hassas olan bölgeler arasında bulunurken; bu bölümünde bulunan yağ bezelerinin kesecikler halinde bulunması gözlenir. Kulağının arkasında veya ön kısmında bulunan yağ bezeleri rahatsızlık verirken, kötü huylu kanser gelişimine sebebiyet verebilir. Kulak arkasında şişlik kanser kötü huylu gelişen tümörler olarak belirtilir. Hücreler hızlı çoğalırken dokuda değişim meydana getirir. Sindirim sistemi üzerinde kulak tümörü hormonun etkisi ile birlikte yayılma gösterir. Özellikle dış kulağı kaplayan derilerinin etrafında hızlı çoğalırken; hormonun etkisi ile birlikte artar. Sık olarak deri altında bulunur. Bu sebepten dolayı gelişen tümörler genellikle kanser içeriklidir. Burada ki kanser iyi huylu veya kötü huylu olarak görülürken; epitel hücreli kanserler olarak teşhis edilir. Glomu jugulare ismi verilen kulak arkasında şişlik kanser önünde bulunan dokuların ve kemiklerin hasar görmesine neden olur. Oluşan tarikat sebebiyle ciddi problemlere neden olurken; erken tanıyla tedavisi sağlanır.

Kulak arkasında şişlik kanser belirtileri
Kulağın etrafında bulunan ve ele gelen sertlik ile ortaya çıkan kanser kendisini hissettirmeden bu bölümde yayınla gösterirken, ciddi boyutlara ulaşabilir. Ancak belirli bir büyüklüğe eriştiği zaman kendini belli eder. Bazı kimseler bu belirtileri dikkate almazken bunun sonucunda çene, yanak, baş bölümlerine sıçrama yapması ile belirti verir. Kulak arkası şişlik kanser kulağın etrafında aka ve önünde hassasiyet ile ortaya çıkar. Virüs ve ense enfeksiyon sebepleri olarak meydana geldiği belirtilirken; bu gibi şikayetlerde vakit kaybedilmeden kontrol gerekir. Bu süreç içerisinde hastada kulak çınlaması, duyu kaybı, orta kulak enfeksiyonu ve dış kulağın işlevini yerine getirmesine engel olan damarsal tümör bulunur.

 

Kulak Arkası Şişlik ve Kanser Tanı Tedavi

 • Böyle şikayetle karşılaşan kişilerin vakit kaybedilmeden doktor muayenesi yaptırması gerekir. Bu süreç içerisinde hastaya bilgisayarlı tomografi uygulanarak kanserin hangi derecede olduğu belirlenir.
 • Manyetik rezonans işlemi ile tekniklere devam edilirken; bu bölümde bulunan tümörünün kulağın hangi bölümünde olduğu saptanır.
 • Kulak arkası şişlik kanser yüz ve ense gibi bölümlerle ilişkisi bulunduğu için lenf bezleri ile yayılması halinde şişlik belirtilirken; oluşan bölümden alınan biyopsi ile kanserin durumunun saptanması gerekir.
 • Buradaki kanseri kötü huylu ise cerrahi yöntem ile oluşan tümörler çıkartılır. Ancak iyi huylu tümörlerde ise görülen şikayetlere göre tedaviye cerrahi yöntem ile bu bölümde bulunan dokulara zarar vermeden işlem uygulanır.
 • Genellikle cerrahi yöntemin oluşturacağı tahribatlar kişiden kişiye değişiklik yarattığı için hastanın durumuna göre gerekli tedaviye devam edilir.
 • Hasta da bulunan kötü huylu kanserde erken tanı ile önemli aşamada tedavi sağlanır.
 • Hastadan alınan tümörünün çıkarılmasının ardından gelecek Patoloji sonucuna göre hastaya tedavi için yeni aşamalar uygulanır.
 • Kulak arkası beyin bölümüne oldukça yakın olması sebebiyle ışın tedavisi en uygun tedaviyi gerçekleştirir.
 • Bu süreç içerisinde hastaya kemoterapi ilaçları uygulanır.
 • Çağımız kanser tedavileri içerisinde kulak arkası şişlik kanserinin tedavisinde cerrahi yöntemi ile birlikte Gama ışınları verilir.
 • Bu işlem sayesinde bu bölümde bulunan kanser hücrelerinin yarattığı tahribatın giderilmesi sağlanır.
 • Tedavi sürecinde hastanın kendisine dikkat etmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmesi, kendini yoracak aktivitelerden uzak durması tavsiye edilir.

Ayrıca Detaylı Bilgi İçin Arayınız

GSM: +90 536 583 67 68

E-Mail: bilgi@kansercerrahisi.com

Leave a reply