Haşimato Tiroidinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Haşimato Tiroidi

Haşimato tiroidi, tiroid bezinin yetersiz çalışmasına neden oluyor. Tiroid bezi insan vücudunda çok önemli rol oynar. Vücuttaki birçok aktiviteyi kontrol eden hormonların üretilmesini sağlar. Haşimato tiroidi genellikle 30-50 yaş aralığındaki kadınlarda daha sık görülür. Şikayetler hastalığın derecesine göre değişiklik gösterir.

Haşimato tiroidi tüm vücudu olumsuz etkiler

Yorgunluk, bitkinlik, düzenli uyunmasına rağmen kronik uykusuzluk, hatırlama güçlüğü, unutkanlık, zihin bulanıklığı, konsantre olmakta zorlanma, seste kalınlaşma, üzgün ve depresif bir ruh hali, durduk yere kilo alma, kolay kilo verememe, bağırsak hareketlerinde yavaşlama, uzun süreli kabızlık, kas ve eklem ağrılar, güçsüzlük hissi haşimato tiroidinin en yaygın belirtileri arasındadır. Haşimato tiroidinde adet dönemi de daha ağrılı ve uzun geçer. Tiroid hormonu yetersizliği, gebe kalamama yani geçici kısırlığa da sebep olur. Gebelik döneminde haşimato tiroidi hem fetüs hem de anne adayı için kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir. Gebe kalmadan ve gebelik süreci boyunca tiroid hormonu kontrollerini düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Eğer öncesinde tiroid hormonu ilacı kullanılıyorsa yine doktor kontrolünde ilacın düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

Haşimato tiroidinin birçok sebebi var

Haşimato tiroidinde genetik faktörler, iyot eksikliği, radyasyon, sigara kullanımı ve antikor pozitifliği gibi faktörler otoimmun mekanizmaları devreye sokar ve tiroid bezi lenfosit hücrelerinin istilasına uğrar. Lenfosit istilası ile antikorlar oluşur ve tiroid hücresi parçalanır. Ayrıca tiroid hücresinin kendi kendini öldürmesi yani hücre intiharı diğer bir yıkım olayıdır. Hücrelerin yıkımının oranına göre tiroid bezinin yetersiz çalışması ile kalıcı hipo tiroidi gelişebilir. Bu tarz şikayetleri olan kişilerin hastaneye giderek basit bir kan tahlili yaptırmaları tiroid teşhisi için yeterlidir.

İLETİŞİM

TEL: +90 536 583 67 68

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

 

Leave a reply