• Parotidektomi İyileşme Rehberi

  Tükürük ameliyatında olabilecek riskler nelerdir?

  Deneyimli cerrahın ellerinde parotis tümör cerrahisi güvenli bir işlemdir. Ancak hastalar bazı çevre dokuların özelliklede yüz sinirinin (fasiyal sinir) düşük ihtimalde olsa tümör tarafından etkilenebileceğini bilmelidirler. Eğer tümör kötü huylu ve fasiyal siniri sarmışsa cerrahi sırasında artmış istenmeyen durum(komplikasyon)  riskivar demektir. Mesela fasiyal sinirin bir dalı tümörün tam ortasından geçiyor olabilir. Böyle bir durumda siniri koruma şansı az olacaktır. MR gibi görüntüleme yöntemleri günümüzde büyük faydalar sağlasa da sinirin tümörle ilişkisini net olarak ortaya koyamamaktadır. Cerrah çoğu zaman ameliyat sırasında bu ilişkiyi değerlendirebilmektedir.

  Nadir olarak çevredeki büyük damarların yaralanması söz konusu olabilir. Ek olarak İlk Isırık Sendromu (her yemeğin ilk ısırığı sırasında şiddetli ağrı hissedilmesi) diye anılan bazı çevre duyu sinirlerinin etkilenmesine bağlı bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Ancak aylar içerisinde düzelebilmektedir.

  Frey sendromu, yemek yeme sırasında ameliyat bölgesinde terleme ve kızarıklık olmasıdır. Tükürük salgısını artıran sinir uçlarının ciltteki terleme sinirlerine yanlış yönlenmesi ile oluşmaktadır.

  İyi huylu – selim (bening) tükürük bezi tümörlerinin tedavisi nedir?

  İyi huylu tükürük bezi tümörlerinin tedavisi yerleşim yerlerine göre planlanmaktadır. İyi huylu bir tümör olan pleomorfik adenom parotis bezinde, submandibuler bezlerde ya da ağız içerisinde yerleşebilir. Parotis bezinin yüzeyel kısmında bulunan bir tümör için yüzeyel parotidektomi dediğimiz; tümör ve çevresinde bir miktar sağlıklı parotis bezi dokusunun yüzeyel lob içerisindeçıkarılması yeterli olacaktır. Submandibuler bezde yerleşen bir tümör için yüzeyel derin ayrımı olmadığı için tümör ile birlikte bezin tamamının çıkarılması uygun olacaktır. Pleomorfik adenom çevreye doğru mikroskobik ipliksi uzanımlar yaptığı için cerrahisinde tümörün çevresinde bir miktar sağlıklı doku ile birlikte çıkarılması önem arz etmektedir. Ağız içi bölgelerde bulunan tükürük bezi tümörleri de aynı şekilde sağlıklı sınır ile çıkarılmalıdır.

  Kötü huylu – habis (malign) tükürük bezi kanserlerinin tedavisi nedir?

  Tükürük bezi kanserlerinin tedavisini boyun lenf bezlerinin durumu, kanserin derecesi  (high–yüksek veya low-düşük dereceli olup olmaması) ve yerleşimi (Nerede bulunursa bulunsun temel tedavi prensibi cerrahi olarak çıkarılma olacaktır) şekillendirmektedir. Bu kanserler tespit edildiğinde boyunda lenf bezesi tutulumu ya da uzak organlara sıçrama durumunu değerlendirmek için USG, MR veya PET-BT gibi tetkikler doktorunuz tarafından istenebilir. Öncesinde tespit edilmiş ise boyun diseksiyonu dediğimiz boyun lenf bezelerinin temizlenmesi işlemi ameliyata eklenebilir. Ameliyat ile çıkarılan bir tükürük bezi tümörü patolojiye yollandıktan sonra kanser olarak rapor edilir ise tümörün tipine ve derecesine göre ikinci bir seans boyun diseksiyonu operasyonu gerekebilir. Ayrıcaradyoterapi(ışın) ve kemoterapi gibi tedaviler ameliyat ile tümör tamamen çıkarılsa bile tedaviye eklenebilir.

  *Amacımız bu ameliyatları uygularken yüz sinirinin her bir dalını korumak ve tümörü tamamen çıkarmaktır. Ameliyat sonrasındaki gülüşünüzün tam olarak ameliyat öncesindeki gibi olması içinen üst düzeyde çabalıyoruz. Gülüşünüz bizim için önemli.

  More Articles

  Hasta Yorumları

Menu

Randevu Alın
HASTA YORUMLARI
Temmuz  2017 da kulağım altında bir şişlik farkettim. Gittiğim devlet hastanesinde Ultroson ve emar çekildim.  sol parotis bezimde kanser olduğum söylendi. Doktor ameliyatın çok riskli ve yüz sinirinde felç olma ihtimalinin yüksek olduğunu bu ameliyatı burada yapamayacaklarını söyledi. Tam 4 ay boyunca doktor araştırdık. Sonra internetten dr Öner çelik ve dr Altay beyi bulduk. Telefonla ulaştık randevu almamıza gerek olmadığını hemen gelebileceğimizi söylediler. Allah onlardan razı olsun. Hiç vakit kaybetmeden Maltepe üniversitesine kulak boğaz bölümüne muayene olmaya gittik. Bize çok sıcak davrand…
Suna H.
Tükrük bezinde kanser tümör olanlar Maltepe üniversitesinde  Doç. Dr. Altay ateşpare  ve Doç. Dr. Öner Çelik beylere görünmeden ameliyat kararı almasın bence. Böyle bilgili, bilimsel, güler yüzlü, insana güven veren, halden anlayan, alanında gerçekten uzman hekimler olduğunu görmek gurur verici.. benimde boynumdaki bezelere yayılmış tükrük bezi kanseri vardı. Araştırmalarım sonucunda Maltepe üniversitesinde dr. Niyazi beye ulştık. Kendisi bu ameliyatları ekip olarak son derce hassas bir şekilde yaptıklarını ve bu konuda gayet tecrübeli olduklarını uzun uzun anlattı. Önce Allaha sonra doktorlarım…
Nuray D.
Öncelikle herkese merhaba dayımın rahatsızlığı nedeniyle tavsiye üzerine Maltepe Üniversitesi kulak burun boğaz bölümüne geldik. Dünya tatlısı saygılı, kibar insanlar (dr öner ve dr niyazi bey) ile tanışmamız bu vesile ile oldu. Dayımın boyun derininde yerleşen tümörünü (plemorfik adenom) ameliyat ettirdik. Ameliyat başarılı geçti. Ameliyat öncesi ve sonrası ilgi alakaları , samimi tavırları bizleri çok mutlu etti moral verdi. Hergün sabah ve akşam hastamızı ziyaret edip pansumanları bizzat kendileri yaptılar. Bizimle birlikte o hafta 3 hasta daha tükrük bezi kanseri ameliyatı olmuş. bu işin u…
Derya T.
×
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?