• Fasiyal sinir (yüz siniri) ve Parotis Bezi Cerrahisi

  Tükürük bezi ameliyatlarında yüz sinirinin önemi ve korunması

  Yüzümüzdeki mimik ve ifadeleri kontrol eden fasiyal sinirparotis bezi içerisinden geçerek ilgili kaslara dallar verir. Bu eşsiz yapı rahat nefes alabilmemize, gözümüzü kapatabilmemize ve konuşmasak da iletişim kurabilmemize olanak verir. Başarılı bir parotis cerrahisinin en önemli yönlerinden birisi fasiyal siniri korumaktır. Ameliyatlara ekip olarak girilmekte ve bir cerrah yalnızca fasiyal sinir (yüz siniri) takibi ve korumasına odaklanmaktadır. Bu işlemi yaparken cerrahi deneyimi yanında SinirDoğrulama Monitörü (NerveİntegrityMonitor) denilen yüksek teknoloji ürünü aletten faydalanmaktadır.

   

  Fasiyal sinirin anatomisi her hangi iki hastada aynı değildir. Yani sinirin seyrini tayin etmek ameliyattan önce pek mümkün olmamaktadır. Genelde sinirin seyri belli oranda standart olsa da her hastanın kendine özel sinir dallanması vardır. Yüz sinirinin gerçek anatomisi çoğu zaman ameliyat sırasında tespit edilmektedir.

  Tümör kötü huylu yani kanseröz ve fasiyal siniri sarmış ise cerrahi sırasında artmış istenmeyen durum (komplikasyon)riski var demektir. Mesela fasiyal sinirin bir dalı tümörün tam ortasından geçiyor olabilir. Böyle bir durumda siniri koruma şansı az olacaktır. MR gibi görüntüleme yöntemleri günümüzde büyük faydalar sağlasa da sinirin tümörle ilişkisini net olarak ortaya koyamamaktadır. Ameliyat sırasında bu ilişki saptanabilmektedir.

  İleri kanser vakalarında fasiyal siniri korumak mümkün olmadığında zarar görmüş ya da etkilenmiş sinir kısmı mikroskop altında sinir greftleri ve anastomoz teknikleri ile onarılmaktadır. İleri vakalarda mikrocerrahi konusunda uzman bir plastik cerrah konsültan olarak eşlik edebilmektedir.

  More Articles

  Hasta Yorumları

Menu

Randevu Alın
×
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?