• Dudak Kanseri Tedavisi ve Ameliyatı

  Dudak kanserinin en önemli belirtisi çok uzun süre dudakta bulunan yaradır. Bu yara bu kanamalı olabilir kabuklarla beraber seyredebilir.

  Her dudakta oluşan çatlak, yara, kuruma vs hastalıkları kanser olarak değerlendirilemez ama normal standart yaralar kendilerini yaklaşık 3 hafta süresinde tedavi ediyorlar.

  Dudaklarda sık kanayan yara, kırmızı lekeler ya da ele gelen sert doku tehlikeye işaret edebilir.

  Ancak 3 haftadan daha uzun süren kanama ve kabuklanmayla devam eden dudak içinde sertlik oluşturan yaraların kesinlikle çok kısa sürede değerlendirmek ve tanısını derhal tetkik etmek gerekiyor.

  Böyle bir kanser oluşumu başladığında ilerleyip bir süre sonra dudak haricinde başka bölgelere yayılması söz konusu olabilir.

  Dudak Kanserinin Nedenleri nelerdir?

  • Dudak kanserinin en önemli sebeplerinden bir tanesi sigaradır.
  • Alkol tüketimi genellikle aynı oranda tehlikelidir.
  • Güneşe maruziyet
  • Genetik faktörler

  Hastalık fark edildikten sonra biyopsi ile tanı kesinleştirilir. Ardından MR, BT ve ultrason ile detaylı tetkikler yapılır.

   

  Dudak kanserlerinin tedavisindeki yöntemler;

  • Cerrahi Tedavi
  • Radyoterapi
  • Kemoterapi
  • Hedefe yönelik tedavi

  Bu yöntemler; hastalığın evresi, hastanın tıbbi durumu veya tercihlerine göre tek başına veya birlikte kullanılır.

  Cerrahi tedaviden kasıt, tümörün etrafında bir miktar sağlıklı dokuyla birlikte çıkartılmasıdır.

  Dudak tümörleri erken evrede olsalar bile, lenf bezelerine metastaz (sıçrama) yapabilmektedirler. Bu nedenle boyundaki lenf bezelerinin planlı ve sistematik bir şekilde çıkartılması, yapılacak cerrahinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu işleme ‘boyun diseksiyonu’ adı verilir.

  Hasta Yorumları

Menu

Randevu Alın
HASTA YORUMLARI
Tükrük bezinde kanser tümör olanlar Maltepe üniversitesinde  Doç. Dr. Altay ateşpare  ve Doç. Dr. Öner Çelik beylere görünmeden ameliyat kararı almasın bence. Böyle bilgili, bilimsel, güler yüzlü, insana güven veren, halden anlayan, alanında gerçekten uzman hekimler olduğunu görmek gurur verici.. benimde boynumdaki bezelere yayılmış tükrük bezi kanseri vardı. Araştırmalarım sonucunda Maltepe üniversitesinde dr. Niyazi beye ulştık. Kendisi bu ameliyatları ekip olarak son derce hassas bir şekilde yaptıklarını ve bu konuda gayet tecrübeli olduklarını uzun uzun anlattı. Önce Allaha sonra doktorlarım…
Nuray D.
Temmuz  2017 da kulağım altında bir şişlik farkettim. Gittiğim devlet hastanesinde Ultroson ve emar çekildim.  sol parotis bezimde kanser olduğum söylendi. Doktor ameliyatın çok riskli ve yüz sinirinde felç olma ihtimalinin yüksek olduğunu bu ameliyatı burada yapamayacaklarını söyledi. Tam 4 ay boyunca doktor araştırdık. Sonra internetten dr Öner çelik ve dr Altay beyi bulduk. Telefonla ulaştık randevu almamıza gerek olmadığını hemen gelebileceğimizi söylediler. Allah onlardan razı olsun. Hiç vakit kaybetmeden Maltepe üniversitesine kulak boğaz bölümüne muayene olmaya gittik. Bize çok sıcak davrand…
Suna H.
Öncelikle herkese merhaba dayımın rahatsızlığı nedeniyle tavsiye üzerine Maltepe Üniversitesi kulak burun boğaz bölümüne geldik. Dünya tatlısı saygılı, kibar insanlar (dr öner ve dr niyazi bey) ile tanışmamız bu vesile ile oldu. Dayımın boyun derininde yerleşen tümörünü (plemorfik adenom) ameliyat ettirdik. Ameliyat başarılı geçti. Ameliyat öncesi ve sonrası ilgi alakaları , samimi tavırları bizleri çok mutlu etti moral verdi. Hergün sabah ve akşam hastamızı ziyaret edip pansumanları bizzat kendileri yaptılar. Bizimle birlikte o hafta 3 hasta daha tükrük bezi kanseri ameliyatı olmuş. bu işin u…
Derya T.
×
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?