Dudak Kanseri Nerelerde Görünür?

Dudak Kanseri

Dudak Tümörü ve Dudak Kanseri Nedir ?

Tümör terimi tıpta kontrolsüz büyüyen hücrelerin oluşturduğu kitleye verilen isimdir. Tümörler iyi ya da kötü huylu olabilirler. İyi huylu tümörler genellikle çevre dokulara ve lenf bezelerine sıçrama yapmadan oldukları yerde büyürler. Kötü huylu olan tümörlere kanser adı verilmektedir. Kötü huylu tümörler çevre dokulara invaze (istila) olarak lenf bezeleri ya da uzak organlara sıçrama yapma eğilimindedirler. Dudak kanserleri ise büyük çoğunluğu dudağın örtücü yüzey tabakasından gelişen skuamoz hücreli karsinom denilen kötü huylu kanserlerdir. Nadir olarak dudak iç yüzünde yerleşen mikroskobik tükürük bezlerinden de kaynaklanabilmektedir.

Dudak Kanseri Nerelerde Görünür?Dudak kanseri belirtileri nelerdir ?

Dudak kanserlerinin en sık görülen belirtisi dudakta şişlik, iyileşmeyen yara veya kabuklanmadır. Zaman zaman bu lezyonlar kanamalı olabilirler. Bu belirtilerin 3 haftadan uzun sebat etmesi mutlaka inceleme gerektirmektedir. Dudaktaki kanserli dokudan boyun bezelerine sıçrama olmuş ise boyunda şişlik şikâyeti de ortaya çıkmaktadır.
40 yaş üstü dudakta iyileşmeyen yara ve boyunda şişlik şikâyeti olan özellikle erkek bireyler bu hastalık açısından uyanık olmalıdırlar.

 

Dudak Kanseri Nerelerde Görünür?Dudak Kanseri Nerede Görülür ?

Dudak Kanseri çok büyük oranda alt dudak cilt içermeyen mukozal kısmında görülmektedir. Ancak üst dudakta da daha nadir olarak görülebilirler.

 

 

 

 

Kimler dudak kanseri açısından risk altındadır ?

Alt dudak güneş ışınlarına daha dik açıyla ve daha fazla maruz kaldığı için bu bölgede kanser daha sık görülmektedir. Meslek itibari ile güneş altında çok vakit geçiren (UV ışınlara fazla maruz kalan) kişilerde güneşe maruz kalmayan bireylere göre daha fazla dudak kanseri gelişme riski vardır. Bu meslek gruplarına çiftçileri ve postacıları sayabiliriz.
Sigara içenler aynı şekilde bu kansere yakalanma açısından risk altındadır. HPV virusunun bu kanserde rol oynadığı düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ya da bağışıklığı baskılayan ilaç kullanan kişilerde daha sık
rastlanmaktadır.

Dudak kanserlerinin tedavisi nasıldır ?

Patolojik inceleme yapılmadan hiçbir tümöre kesin olarak kötü huylu ya da kanser denilememektedir. Bu yüzden eğer şüphe varsa ilk yapılacak işlem dudaktaki şüpheli bölge/yara/kitle ‘den biyopsi alıp patolojiye göndermek olacaktır. Biyopsi işlemi tümörün yayılmasına veya büyümesine yol açan zararlı bir işlem değildir. Aksine doğru tanı ve tedaviye giden yolda en önemli basamaktır.

Dudak Kanseri Nerelerde Görünür?
‘Dudak kanserleri; tümörün sağlam doku sınırıyla çıkarılması ve uygun boyun bölgesinin lenf bezi temizliği ile büyük oranda iyileşebilen bir hastalıktır’. Erken teşhis çoğu kanserde olduğu gibi bu kanser türünde de çok önem arz etmektedir.

Dudaktaki tümörün boyutu küçük olsa da boyun lenf bezi temizliği çok önemli, koruyucu ve hayat kurtarıcı bir işlemdir.
Dudak Kanseri Nerelerde Görünür?
Dudak kanseri ameliyatlarında amacımız ilk olarak tümörden tamamen kurtulmak ve hastanın yeme
içme konuşma gibi yaşamsal faaliyetlerini aksatmayacak bir cerrahi uygulamaktır. Bu ameliyatlar
yapılırken diğer önemli bir hedefimiz ise görsel olarak en iyi kozmetik sonuca ulaşmaktır.

Ayrıca Detaylı Bilgi İçin Arayınız

E-Mail: [email protected]

 

Leave a reply