Dudak Kanseri Belirtileri

Dudak Kanseri Belirtileri. Dudak kanseri, dudak derisinde oluşur. Üst dudak veya alt dudak boyunca herhangi bir yerde oluşabilir ancak en çok alt dudakta görülür. Dudak kanseri, ağız kanserinin (oral kanser) bir türü olarak kabul edilir.

Dudak kanserlerinin çoğu skuamoz hücreli karsinomlardır. Bu isim kanserin; derinin orta ve dış katmanlarında bulunan, skuamoz hücre olarak adlandırılmış, yassı ve ince hücrelerde başladığı anlamına gelir.
Dudak kanserinin risk faktörleri aşırı güneş maruziyeti ve tütün kullanımıdır. Kanser riskinizi bir şapka ile yüzünüzü güneşten koruyarak ve sigarayı bırakarak azaltabilirsiniz.

Dudak kanserinde tedavi genellikle kanserin ameliyat ile çıkarılmasından oluşur. Küçük kanserler için cerrahi, görünüşünüzde hafif bir etki oluşturacak basit bir işlem olabilir.

Daha büyük kanserlerde daha kapsamlı bir cerrahi ihtiyacı olabilir. Dikkatli planlama ve yeniden şekillendirme, normal yeme ve konuşma yeteneğinizi koruyabilir ve ayrıca cerrahi sonrası memnun edici bir görünüşe sahip olabilirsiniz.

Dudak Kanseri belirtileri nelerdir?

Dudak kanserinin belirti ve bulguları şunlardır:

  • Dudakta düz veya hafifçe kabarık, beyaz renk değişikliği
  • Dudakta iyileşmeyen yara
  • Dudakta ve ağız çevresi deride karıncalanma, ağrı veya hissizleşme

Dudak kanserinde doktora ne zaman görünmeli?

Sizi endişelendiren, uzun süredir var olan herhangi bir belirti veya bulguya sahipseniz doktorunuzdan randevu alın.

Dudak Kanseri sebepleri nelerdir?

Dudak kanserine neyin sebep olduğu net değildir. Genellikle kanser, hücrelerin DNA’larında bir mutasyon olduğunda başlar. Hücre DNA’sı, o hücreye neler yapacağını anlatan bilgileri içerir. Bu değişiklikler hücreye kontrolsüz çoğalmaya başlamasını ve ölmesi gereken zamanda yaşamaya devam etmesini söyler. Biriken hücreler bir tümör halini alır ve normal dokulara saldırıp onları yok edebilir.

Dudak kanseri risk faktörleri nelerdir?

Dudak kanseri riskini artıran faktörler şunlardır:

  • Sigara, çiğneme tütün, enfiye, puro ve diğerleri dahil herhangi bir tür tütün kullanımı
  • Açık ten rengi
  • Dudakların aşırı güneş ışığına maruziyeti
  • Bağışıklık sisteminde zayıflık

Dudak kanserinin tanısı nasıl konur?
Dudak kanserlerinin kesin tanısı biyopsi alınması (kanserli dokudan parça alınması) ve alınan parçanın patolojide incelenmesi ile konulur.

 

İLETİŞİM

TEL: +90 536 583 67 68

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Leave a reply