Dil Altında Şişlik Neden Olur

Dil Altında Şişlik

Dil Altında Şişlik gibi yaralanmalar, allerji ve enfeksiyonların bir çok olası nedeni vardır. Bunların çoğu zararsız ve geçicidir; ancak önemli olanları da vardır ve 2-3 haftadan uzun süren dil değişikliklerinin muayenesi ve değerlendirilmesi gerekir.

Nedenleri

Aft

Aftlar ağızdaki yaraların en sık nedenleri arasındadır. Genellikle dudakların içinde görülür. Aftlar kırmızı, beyaz veya sarı renkte yaralar şeklinde olabilir, çoğunlukla çok ağrılıdırlar. 

Dil Altında Şişlik Neden OlurAftlerin büyük çoğunluğunda belli bir neden bulunamaz. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, üst solunum yolu enfeksiyonları, stres ve uykusuzluk gibi nedenler tetikleyici olabilir. Bazı aftların nedeni Behçet hastalığı gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara bağlıdır; bu nedenle bütün aftların nedeni araştırılmalıdır.

Dil Kanseri

Nadir olsa da, dil altında ki bir şişlik dil kanserine de bağlı olabilir. Dil kanserleri şişlik veya iyileşmeyen yara şeklinde olabilir. Dilde iki haftadan daha uzun süren şişlik ya da yara, hekime başvurmayı gerektirir.

Enfeksiyonlar

Ağızda veya dil altında ki enfeksiyonlar şişlik ve ağrıya neden olabilir. Enfeksiyonlar sıklıkla dilin ısırılarak yaralanması sonucunda oluşur. Dilin ısırıldığının her zaman farkına varmak mümkün olmayabilir. Ağız içinde normalde çeşitli bakteriler bulunur. Bunlar bir yaralanma sonrasında dil dokusunun içine girerek enfeksiyona neden olabilir. Bir yaralanma sonrasında dil şişerse, özellikle birlikte ağrı ve ateş varsa en kısa sürede hekime başvurulmalıdır.

 

 

TEL: +90 536 583 67 68

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Leave a reply