Boyunda Ele Gelen Şişlik / Kitle Neden Olabilir ?

En sık görülen boyun şişliği nedeni lenf nodlarıdır.
Normalde boynumuzda yerleşen lenf nodları ele gelmez ve dışarıdan belli olmazlar.
Lenf bezlerinde büyümenin nedeni sıklıkla enfeksiyonlardır.
Enfeksiyon hastalıkları boyun bölgesine direk yerleşerek şişlik ortaya çıkarabilecekleri gibi, sinüs, diş, ağız veya bademcik gibi baş ve boğaz bölgesinde yerleşip hastalık yaptıktan sonra buna reaksiyon olarak boyun lenf bezlerinin şişirerek de dolaylı olarak boyun şişliği oluşturabilirler.
Bunlar genelde ağrılı olup, hızlı büyüme göstermiş ve sayıca birden fazla olabilirler.
Doğumsal kaynaklı kistlerde boyundaki  şişliklerin bir diğer nedenidir. Bu kistler sıklıkla ağrısız üzerinde ısı artışı renk değişikliği olmayan uzun süre boyutunda değişiklik olmayan kitleler şeklinde

karşımıza çıkar.boyunda şişlik neden olur
Baş boyun bölgesinde ki lenf bezleri eğer kötü huylu bir tümörün bu bölgeye yayılmasına bağlı olarak büyümüşse ya da kitlenin kendisi bu bölgedeki dokuların kötü huylu hastalıklarına bağlı ise kitle sıklıkla sert, yapışık tarzda olabilir.

Boynumuzda kitle farkettik, ne zaman doktora başvurmalıyız?
Tedaviye rağmen büyüyen veya enfeksiyon olmadan oluşan şişliklerde ,
üzerinde kızarıklık veya mor renk değişikliği olan sert ve ağrılı şişliklerde ,
hızlı büyüme gösteren ve sayıca giderek artış gösteren kitlelerde en kısa zamanda Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmak gereklidir.

Doktora başvuduktan sonra nelerle karşılaşacağız?

ayrıntılı bir muayene ve endoskopik muayeneler
tanıda yardımcı olması amacıyla kan tetkiklerinin yanısıra ultrasonografik incelemeler, bilgisayarlı tomografi ve  magnetik rezonans inceleme gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.
Bazen bu tetkikler neticesinde kesin tanıya ulaşılamaz ve boyundaki kitleden ince bir iğne ile sıvı alınıp bu sıvının patolojiye gönderilmesi gerekebilir. (Özellikle  lenfoma gibi bazı hastalıklarda ise  iğne alınan patoloji örneği de kesin teşhis vermeyebilir ve lenf nodunun tamamının çıkarılması gerekebilir. Bu tetkik ve muayene bulgularının sonuçlarına göre de başka kliniklerce konsültasyon ve ek tetkiklerde istenebilir.)

Boyun kitlelerinin tedavisi nasıldır?

Tedavi sıklıkla kitlenin neden kaynaklandığına göre belirlenir.
Eğer basit enfeksiyonlara bağlı reaktif bir lenf bezi büyümesi varsa 10-14 günlük antibiyotik kullanımı yeterli olmaktadır. Birkaç gün içinde ağrı kendiliğinden veya verilen antibiyotiklere bağlı olarak azalır, lenf nodu boyutları küçülmeye başlar ve bunun tamamen kaybolması 2-3 hafta sürebilir. Sık sık bu tarz hastalık geçirenlerde ve çocukluk çağında şişen lenf bezinin boyutunun küçülmesi uzun zaman alabilir.
Ama tüberküloz gibi başka enfeksiyona bağlı lenf bezi büyümelerinin tedavisi daha uzun süreli ve spesifik tedavileri gerektirir.
Eğer bu kitle doğumsal kistik bir kitle ise tedavisi sıklıkla cerrahi olarak kitlenin çıkarılmasıdır.
Yapılan incelemeler neticesinde lenf bezi büyümesinin baş boyun bölgesi yerleşimli kötü huylu bir tümör kaynaklı olduğu tespit edilmiş ise bu bölgeyi ve boyundaki diğer lenf bezlerinin de çıkarılmasını içerecek cerrahi bir tedavi gerekebilir. Ek olarak hastanın sonrasında radyoterapi-kemoterapi alması gerekebilir.
Yine eğer lenf bezlerindeki büyüme lenf bezlerini tutan sistemik bir hastalığa bağlı ise tedavi amacıyla hasta dahiliye- onkoloji kliniklerine yönlendirilebilir.
Özet olarak boyunda kitle tespit edildiğinde doğru teşhis ve tedavi amacıyla öncelikle bir KBB hekimine başvurmanız gereklidir.

İLETİŞİM ;

Leave a reply