Anaplastik Tiroid Kanseri Nedir ?

Anaplastik Tiroid Kanseri Nedir ?

Anaplastik karsinom tiroid kanserinin nadir bir formudur ve tiroid kanserlerinin yaklaşık% 1’ini oluşturur. Genellikle var olan bir papiller veya foliküler kanserden geliştiği düşünülmektedir, bu yüzden folikül epitelinden kaynaklanan bir kanser olarak düşünülür.

Kanser hücreleri mikroskop altında normal tiroid hücrelerine çok benzemediklerinden bu kanser farklılaşmamıştır (indiferansiye). Bu kanser çok hızlı büyür, boyuna ve vücudun diğer bölgelerine hızla yayılır ve tedavi edilmesi çok zordur. Prognoz oldukça kötü 6 aydan uzun yaşam nadirdir.

Boyunda hızlı büyüyen ağrısız kitle şikayeti vardır. Kitle içine kanama sonucu ağrı olabilir. Disfaji, kilo kaybı, ses kısıklığı, vokal kord paralizisi ve dispne görülebilir. Tanı genellikle klinik ile konur. Boyunda 5 cm’yi geçen, multiple ve bilateral olabilen kitle ele gelir. Sert ve fiskedir, yutkunmakla hareket etmez. Bununla birlikte disfaji, kilo kaybı, ses kısıklığı, vokal kord paralizisi ve dispne görülebilir.

Çok invaziv olduğu için genellikle tamamen rezeke edilemez. Cerrahi tedavi hava yolu obstrüksiyonun önlemeye yöneliktir. Radyoterapi ve kemoterapi mortalite oranını etkilemez.

İLETİŞİM

TEL: +90 536 583 67 68

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

 

Leave a reply